Znamy szczegóły planowanych zmian w modelu rozliczania tantiem za utwory odtwarzane na platformie Spotify. Szwedzki serwis zapowiada wprowadzenie modyfikacji w pierwszym kwartale 2024 roku.

W oświadczeniu opublikowanym na blogu Spotify for Artists czytamy, że celem planowanych zmian jest wsparcie tych artystów, dla których przychody ze streamingu stanowią najbardziej istotne źródło utrzymania.

Nowa polityka rozliczeń ma ograniczyć proceder sztucznych odtworzeń utworów oraz ulepszyć sposób dystrybucji drobnych płatności, które nie docierają obecnie do artystów.

Wśród planowanych zmian znajdują się następujące działania:

Generowanie tantiemów tylko przez utwory, które w ciągu ostatnich 12 miesięcy zarejestrowały minimum 1000 odtworzeń: utwory odtwarzane mniej razy generują tantiemy w średniej wysokości 0,03 USD miesięcznie. W bankach wypłacających wynagrodzenie obowiązuje minimalna kwota wypłaty (średnio 2-50 USD) oraz opłaty za transakcję (średnio 1-20 USD), co sprawia, że drobne kwoty często nie docierają do artystów.

Opłaty za sztuczne odtworzenia: Spotify zapowiada pobieranie opłat za utwory od wytwórni i dystrybutorów, jeśli w trakcie odtwarzania należących do nich treści wykryty zostanie „rażąco sztuczny” tryb strumieniowania.

Udostępnij
Go top