Deezer i Sacem łączą siły w celu optymalizacji modelu wynagradzania artystów za odtwarzanie ich utworów w serwisach streamingowych.

Francuski serwis muzyczny Deezer to jedna z największych międzynarodowych niezależnych platform streamingowych. Sacem – francuskie Stowarzyszenie Autorów, Kompozytorów i Wydawców Muzycznych – należy do najważniejszych światowych organizacji zajmujących się prawami twórców i wydawców na rynkach muzycznych. Celem nawiązanej między nimi współpracy jest opracowanie nowego, bardziej korzystnego dla artystów modelu monetyzacji praw do publikacji i odtwarzania utworów w serwisach streamingowych.

Deezer i Sacem zaczną współpracę od analizy przesyłanych strumieniowo danych i oceny wykonalności różnych modeli ekonomicznych, tak by znaleźć możliwie najbardziej sprawiedliwy sposób wynagradzania autorów, kompozytorów i właścicieli praw do streamowanych utworów. Deezer bazuje przy tym na dotychczasowych doświadczeniach: w październiku 2023 serwis wdrożył nowy model płatności oparty na premiowaniu zaangażowania artystów i fanów, a także demonetyzacji treści pozamuzycznych i eliminowaniu nadużyć.

Udostępnij
Go top